Novela zákona o zájazdoch je protiústavná, v rozpore s právom EÚ. Upozorňuje Spotrebiteľské Centrum

Spotrebiteľské Centrum upozorňuje, že novela zákona o zájazdoch porušuje práva spotrebiteľov a je v rozpore so smernicou Európskej únie.

Slovensku za nerešpektovanie práv spotrebiteľov podľa organizácie hrozia žaloby. Spotrebiteľské združenia sa chcú obrátiť na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby schválený návrh zákona nepodpísala.

Doposiaľ platný zákon o zájazdoch podľa Spotrebiteľského Centra poskytoval všetky možnosti na vyriešenie súčasnej situácie, a dokonca počíta aj s nepredvídateľnými situáciami, keď sa zájazd nezrealizuje.

„Mnohé cestovné kancelárie vzniknutú situáciu vyriešili v súlade s platným zákonom a po dohode so svojimi klientmi. Preto novela zákona ako neadekvátny zásah do práv spotrebiteľa nemá reálne opodstatnenie. Zákon je neférový a jednostranne zvýhodňuje cestovné kancelárie," tvrdí Miroslav Antoňak zo Spotrebiteľského Centra.

Z analýz organizácie vyplýva, že niektoré cestovné kancelárie skôr či neskôr budú nútené vyhlásiť konkurz.

„Týmto sa iba skomplikuje uplatňovanie nárokov na vrátenie peňazí cestujúcich," doplnil Antoňak. Spotrebiteľské združenia sa podľa jeho slov chcú obrátiť s petíciou na prezidentku SR. „Požadujú, aby nebolo zasahované do základných práv občanov a aby parlamentom schválenú novelu nepodpísala,“ dodal Antoňak.